I mitt kylskåp stod en kopp med fyra äggvitor sedan nyårsafton då gulorna gick åt till chokladmousse. Först tänkte jag göra maränger, som jag i princip alltid gör när jag får äggvitor över. Men helt ärligt, hur mycket maränger behövs i ett skafferi egentligen? Därför letade jag efter recept på andra saker att göra med äggvitor. Till exempel hittade jag flera recept på äggvitekaka, eller silverkaka som den också kallas.
Det recept jag fastnade för hade fyra äggvitor i receptet, precis det antal som fanns i min kyl. Här hittar du det.
Kakan på bilderna från receptet var högre än vad min kaka blev men jag insåg att jag använde en större form vilket förstås gjorde att kakan inte reste sig lika mycket. Jag följde receptet förutom att jag tog lite mer riven citron och tillsatte malen kardemumma.
När jag precis som det stod i receptet försiktigt vände ner mjölblandningen i den vispade äggvitan så sjönk äggvitevispet ihop mer än jag tänkt mig. Det kanske var därför som min kaka inte blev lika hög heller.
Men jag lovar att den blev jättegod, inte torr, inte tråkig utan saftig och smakrik. Vad gör det då att den inte är så hög? Ingenting faktiskt.
Så här ser mitt recept ut:
Äggvitekaka – silverkaka
1 1/2 dl strösocker
1 1/2 dl vetemjöl
1 1/2 tsk bakpulver
1 tsk kardemumma
4 äggvitor
1 citron – finrivet skal
50 g smör
1/2 – 1 dl mandelspån
smör till formen
1. Smält smöret och ställ det att svalna.
2. Tvätta citronen och riv skalet fint ner i det smälta smöret.
3. Blanda de torra ingredienserna i en bunke.
4. Vispa äggvitorna till hårt skum i en annan bunke.
5. Rör försiktigt ner de torra ingredienserna i äggviteskummete.
6. Tillsätt det smälta smöret och blanda försiktigt till en jämn smet.
7. Smörj en form och strö ut mandelspån i botten.
8. Häll över smeten och grädda cirka 20 minuter i 175°.
9. Vänd kakan upp och ner den är klar och har svalnat.
Servera kakan till en kopp kaffe, te eller varför inte en mugg choklad. En klick vispad grädde eller vaniljglass skulle smaka gott till.





