För ett tag sedan lagade jag till en fantastiskt god kycklinggryta med risoni. Den var magisk när den var nylagad men lika god att värma. Allt tillagades i samma gryta, först på spisen och sedan sattes den in i ugnen för att bli helt färdig.
Du kan förstås tillsätta de grönsaker du har hemma och känner för i grytan, eller ta grillost om du inte vill ha kyckling. Det skulle också smaka gott. Som vanligt gör du som du vill. Men väljer du att göra som jag gjorde så lovar jag att det blir gott.
Vill du istället att det ska bli soppa häller du på hönsbuljong till lämplig konsistens. För en gryta/ soppa med sting smular du ner chiliflakes i önskad mängd. Oändliga möjligheter.
Kycklinggryta med risoni
1 morot
1 gul lök
1 stor vitlöksklyfta
2-3 msk olivolja
1 hönsbuljongtärning
400 g finkrossade tomater, 1 burk
1 burk vatten
1 dl rosévin (eller vitt)
2 stora bitar grillad inlagd paprika
1 stor salladslök
2 kycklingfiléer
salt, svartpeppar
2 dl okokt risoni
1 msk honung
1 näve färsk basilika
1. Riv moroten grovt, skiva den gula löken och finriv vitlöksklyftan. Stek mjukt i olivolja i en stekgryta.
2. Häll på tomaterna, vatten och det vita vinet. Smula ner buljongtärningen.
3. Skiva salladslöken och dela den inlagda paprikan i mindre bitar. Låt koka upp.
4. Dela kycklingen i mindre bitar och krydda lätt med salt och svartpeppar.
5. Lägg ner kycklingen i grytan och sätt in grytan med lock i ugnen ca 10 minuter, 175°.
6. Ta ut grytan efter 10 minuter, lägg i den okokta risonin och blanda ner honung. Sätt tillbaka in i ugnen till dess att risonin är mjuk och kycklingen klar. Blir grytan tjock tillsätt lite mer vatten.
7. Precis innan servering blandas hackad basilika ner.




